Aloes jest jedną z tych roślin, której właściwości lecznicze są nie tylko znane od wieków (stosowany był już m.on w Mezopotamii w 2100 r.p.n.e, starożytnym Egipcie). Jego zastosowanie jest tak szerokie, że można pokusić się o stwierdzenie, że jest lekiem na prawie każdą z dolegliwości ale o tym za chwilę.
Aloes należy do rodziny obejmującej ok. 400 gatunków ale lecznicze właściwości na jedynie 20 z nich, w tym najbardziej popularne: aloes zwyczajny (Aloe barbadensis Mill, nazywany też Aloe vera) i aloes drzewiasty (Aloe arborecens), który często spotykamy w doniczkach na naszych oknach.
Aloe vera to niepozorna roślina przypominająca kaktusa, a tak na prawdę należąca do rodziny lilii. Rośnie w krajach o bardzo gorącej porze letniej, gdzie często miesiącami nie pada deszcz, np. na Kubie, w Meksyku, Brazylii, Afryce i Wyspach Kanaryjskich. Warunki w jakich wzrasta aloes mają wpływ na bogactwo substancji czynnych w nim zawartych, których ilość jest od 75 do 100. Według WHO sukulent ten jest najbardziej czynną biologicznie rośliną, a więc możemy powiedzieć, że ta niepozorna roślina to prawdziwy cesarz wśród roślin leczniczych.

Udostępnij ten artykuł i pomóż swoim znajomym, może poszukują tych informacji.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

Co znajdziemy w aloesie?

  • Witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, kwas foliowy
  • Minerały:wapń, chlor, chrom, miedź, żelazo, magnez, mangan, potas, fosfor, sód, cynk,
  • Aminokwasy:lizyna, treonina, walina, metionina, iloleucyna, fenyloalanina, tryptofan, arginina, kwas asparginowy, seryna, kwas glutaminowy, glicyna, alanina, cysteina, tyrozyna, histydyna, prolina, hydroksyprolina, leucyna.
  • Enzymy: oksydaza, katalaza, amylaza, bradykinaza, celulaza, lipaza, allinaza, fostfaza, fosfokinaza kreatynowa, dehydrogenaza, SGO-transaminaza, SGP-transaminaza.
  • Mono i polisacharydy: acemannan, arabinoza, galaktoza, glukoza, mannoza, ramnoza, ksyloza, kwas heksuronowy, kwas glukoronowy, kwas galakturonowy, celuloza.
  • Sterole:kampesterol, lupeol, β-sitosteroli inne substancje.
  • Związki te mają biologiczne oddziaływanie na nasz organizm, ale najprawdopodobniej najistotniejsze jest ich synergiczne oddziaływanie prozdrowotne na nasz organizm.

Dzięki swojej bogatej naturze aloes działa korzystnie na organizm, przy bardzo wielu schorzeniach, m.in
Ogólne zastosowanie: Antrazwiązki zawarte w aloesie działają przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie (m.in na bakterie gronkowca złocistego), grzybobójczo (Kropidlak czarny, Cladosporium herbarum, Fusarium moniliforme, Trichophyton mentagrophytes) i wirusobójczo (m.in na wirusa opryszczki).
Obecnie w aloesie sterole, m.in lupeol, działa antyseptycznie, przeciwbólowo, antynowotworowo, antyzapalnie i antybakteryjnie

Polisacharydy zawarte w aloesie są nośnikiem minerałów ORMUS, to specjalna postać minerałów jedno lun dwuatomowych wylazujących powinowactwo z naszymi stawami, układem nerwowym, odpornościowym, skórą, włosami, trzustką i wątrobą. ORMUS wspomaga nas w walce z nowotworami, cukrzycą, chorobami serca, zapalenia wątroby typu C, schorzeniach nerek, choroby Alzheimera, choroby wątroby, osteoporozie, boleriozie. Wspomaga regenerację i odbudowę tkanek.

Układ trawienny: Ma działanie przeczyszczające i silne działanie odtruwające. Hamuje rozwój CandidyHelicobacter pylori i Salmonelli, korzystnie wpływ na rozwój bakteri probiotycznych w naszych jelitach. Żel aloesowy wspomaga gojenie nadżerek i owrzodzeń śluzówki żołądka i jelit. Wspomaga leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Waga i metabolizm: Żel z aloesu ma korzystny wpływ na wrażliwość tkanek na insulinę, reguluje poziom cukru we krwi, dzięki pozytywnemu wpływowi na florę bakteryjną wspomaga trawienie i wchłanianie pokarmu. Żel ma również dobroczynny wpływ na obniżenie poziomu trójglicerydów.

Skóra: Żel z aloesu wspomaga regenerację tkanek, dzięki czemu stosuje się go na wszelkie problemy skórne od otarć i zranień począwszy, poprzez trądzik, owrzodzenia, egzemy, poparzenia słoneczne, poparzenia np. bluszczem, meduzą,ukąszenia owadów, atopowe zapalenie skóry, blizny, łuszczycę, nowotwory skóry, trudno gojące się rany, rozstępy, zranienia, afty, łojotokowe zapalenie skóry.
Stomatologia: Wspomniano już, że aloes przyśpiesza proces gojenia się aft, ale dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i antyseptycznemu stosowany jest w stanach zapalnych w jamie ustnej takich jak: zapalenia przyzębia, zapalenia dziąseł. Żel z aloesu stosowany w paście do zębów skutecznie pozwala walczyć z bakteriami powodującymi próchnicę.

Czym kierować się przy wyborze aloesu?

Na naszym rynku są setki preparatów i kosmetyków aloesowych jednak mimo korzystnego wpływu aloesu na nasz organizm, część z nich może być dla nas nieodpowiednia lub też nawet poważnie nam zaszkodzić. Dzieje się tak z powodu zawartości substancji zwanej aloiną, która znajduje się w skórce aloesu i od której preparaty wytworzone na bazie żelu aloesowego lub też żel dostępny do picia nie powinno być. Aloina może działać drażniąco na skórę, powodować skurcze macicy, dlatego też często na produktach aloesowych jest napisane, że nie powinny ich stosować kobiety w ciąży i matki karmiące. Prawdziwy żel aloesowy nie zawiera aloiny i jest on odpowiedni również dla kobiet w ciąży, jednak taki żel jest również odpowiednio droższy. Jeśli więc znajdziemy żel aloesowy, na którym jest adnotacja, że nie jest odpowiedni na kobiet w ciąży i matek karmiących omijajmy go lepiej z daleka. Dobrze, żeby na opakowaniu żelu była informacja o certyfikatach , takich jak choćby certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council – IASC). Przed zakupem upewnijmy się również, czy produkt, który mamy w ręku to faktycznie żel aloesowy 100 lub 90 procentowy czy też sok, czyli produkt, który powstaje po rozrzedzeniu żelu wodą lub innymi substancjami. Ważny jest też smak. Poszukując prawdziwego żelu aloesowego kilkakrotnie trafiłam na dziwną gorzką jak piołun substancję, która, mimo spodziewanego zbawiennego wpływu na mój organizm, po prostu nie chciała mi przejść przez gardło. Na całe szczęście, jak się później okazało. Czysty żel aloesowy nie powinien być również gorzki, ponieważ pozbawiany jest alony, która to substancja występuję w pulpie aloesowej (odpad). Jeśli więc zakupiony żel jest nieprzyjemnie gorzki no to niestety nie jest to czysty żel aloesowy i jego prozdrowotne działanie na nasz organizm może być dyskusyjne. Ja osobiście kupuję żel z dodatkiem miodu kwiatowego dzięki czemu ma delikatny, słodkawy (lecz nie słodki) smak i moje dzieci chętnie go piją, a korzystny wpływ tego „soczku“ jest obserwowalny gołym okiem.

Udostępnij ten artykuł i pomóż swoim znajomym, może poszukują tych informacji.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

Podobne wpisy