cukinia

Cukinia kojarzy nam się z leczo, latem i pasztetem warzywnym. Jest to smaczne, popularne warzywo, czy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jak zdrowa jest cukinia? Pomaga schudnąć, utrzymać serce w zdrowiu, kontrolować poziom cukru we krwi a nawet łagodzi kłopoty z prostatą u mężczyzn. Cukinia pochodzi z Ameryk, a w takiej formie, jaką dziś cukinię znamy, powstała ona kilkaset lat temu we Włoszech. Ciekawostką jest, ze kwiaty cukinii są również jadalne. Nie obieraj cukinii ze skórki, gdy przyrządzasz z niej dania, nie wykrawaj też pestek – w tych częściach cukinii znajduje się najwięcej fitoskładników.

Cukinia jest znakomitym źródłem miedzi i manganu, bardzo dobrym źródłem witaminy C, magnezu, błonnika, kwasu foliowego, potasu, fosforu, witamin B6 i K i dobrym źródłem witamin B1, B2 i B3, kwasów omega-3, cynku, wapnia, żelaza i białka.

Cukinia ma bardzo niską zawartość cukru, niski indeks glikemiczny i sporą ilość błonnika. Wszystko to sprawia, że cukinia świetna jest dla cukrzyków i osób ze stanem przedcukrzycowym. Błonnik w cukinii w dużym procencie stanowi cenna pektyna, która korzystnie wpływa nie tylko na trawienie, ale także na poziom cholesterolu we krwi, działa przeciwzapalnie, chroni układ sercowo-naczyniowy, zapobiega nowotworom i cukrzycy. Dodatkowo błonnik daje uczucie sytości, co ważne jest dla osób na diecie. 100 g cukinii to tylko 17 kcal, co sprawia, że możesz zjeść sporo cukinii, będziesz czuł się najedzony, dostarczysz organizmowi składników odżywczych, a kalorycznie twój posiłek będzie ubogi.

Fitoskładniki w cukinii działają nie tylko przeciwzapalnie. Karotenoidy luteina i zeaksantyna zawarte w cukinii chronią twoje oczy przed chorobami, na jakie są narażone z wiekiem. Związki te sprawią też, że twoja skóra będzie się wolniej starzeć. Szczególnie żółta odmiana cukinii zawiera dużą ilość karotenoidów. Potas, którego w cukinii jest sporo, ma niezwykle dobroczynne działanie na gospodarkę elektrolitową organizmu i na zdrowe krążenie. Kwas foliowy, którego ilość w cukinii jest spora pomoże przyszłym mamom urodzić zdrowe dziecko. Spora dawka magnezu z cukinii wpłynie korzystnie na zdrowie mięśni, kości i układu nerwowego. A witaminy z grupy B zadbają o właściwy przebieg procesów metabolicznych.

Cukinię jeść warto. Jest zdrowa, smaczna, dostępna przez cały rok i łatwa do włączenia do jadłospisu. Ciekawym pomysłem na cukinię jest zrobienie z niej niskowęglowodanowego „makaronu”. Taka surowa wersja makaronu jest nie tylko zdrowa i niskokaloryczna, jest także smaczna.

Podobne wpisy