suplementy

Zmiany jakie zaszły w naszym trybie życia jak również środowisku naturalnym w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z jednej strony pożywienie jakie dostarczamy każdego dnia naszemu organizmowi, nie jest już jakościowo tak dobre jako to, które spożywali nasi rodzice czy dziadkowie. W 700-1000 kg przetworzonej przemysłowo żywności, jaką zjadamy w przeciągu roku znajduje się około 6-8 kg konserwantów, syntetycznych barwników, substancji smakowych i zapachowych, metali (w tym ciężkich), pestycydów i innych toksyn. Z drugiej strony tryb życia – pracujemy coraz więcej, naturalne fazy wypoczynku i regeneracji, kiedyś ustanowione przez pory dnia i roku zostały zaburzone. Również środowisko, w którym żyjemy uległo znaczącym przemianom , niestety na gorsze. Zanieczyszczenie powietrza, skażenie pożywienia środkami ochrony roślin, toksynami, antybiotykami, żywność przetworzona i modyfikowana genetycznie – wszystkie te czynniki sprawiają, że nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania naszego organizmu, który potrzebuje również więcej energii, niż organizmy naszych przodków w witaminy, minerały i pierwiastki śladowe, kwasy omega 3. Zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminy, mikro i makroelementy jest w tej chwili znacznie większe niż 30-50 lat temu z powodu zwiększonych obciążeń organizmu i ubogich w te substancje współcześnie uprawianych roślin. Skutkiem tego jest niedożywienie na poziomie komórkowym. Osłabiony organizm ma mniej sił by bronić się przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi: skażone środowisko, bakterie, wirusy, złej jakości pożywienie, nadmiar stresu, palenie papierosów i picie alkoholu, przyjmowanie syntetycznych leków, co bezpośrednio prowadzi do wielu chorób.

Syntetyczna żywność, doposażona w ogromne ilości cukru, konserwantów, tłuszczu, spożywanie produktów z białej mąki, nadkonsumpcja białka zwierzęcego, bogatego w antybiotyki, hormony itp to wszystko prowadzi do wielu chorób, tzw. cywilizacyjnych: nadwagi i otyłości, nadciśnienia tętniczego, depresji, negatywnych stanów emocjonalnych (agresja), bezsenności i wielu wielu innych.

Na szczęście natura wyposażyła nas w mechanizmy obronne (samoregulacji i samonaprawy), nasz organizm potrafi przystosować się do zmieniających warunków zewnętrznych ale aby mógł to uczynić musimy mu pomóc, poprzez wzmocnienie go. Z pomocą przychodzi nam sama natura.

Koniecznym jest w takim wypadku zmiana sposobu odżywnia. Nasza dieta powinna być bogata w duże ilości warzyw i owoców, węglowodanów złożonych (kasze, mąki z pełnego przemiału) produkty nieratyfikowane, z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwięrzęcego. Dodatkowo konieczna jest suplementacja odżywniania, czyli stosowanie naturalnych, co warto podkreślić, preparatów w postaci skoncentrowanych kompleksów witamin, minerałów i enzymów, w myśl zasady „odżywiaj się normalnie, ale braki uzupełniaj suplementami“

Mikro i makro elementy zawarte w roślinach sa lepiej przyswajalne przez organizm niż ich syntetyczne odpowieniki. Witaminy syntetyczne są o wiele mniej skuteczne niż ich naturalne odpowiedniki (100 mg naturalnej witaminy E ma ok. 7 razy wyższą skuteczność niż jej syntetyczny odpowiednik.

Co również niezwykle istotne skuteczność naturalnych suplementów oparta jest na zjawisku wzajemnego wzmocnienia (synergizmu). Odpowiednio dobrane kombinacje witamin działają znacznie lepiej na nasz organizm niż ich pojedyncze, wyekstrachowane odpowiedniki.

Chcąc zachowac dobrą kondycję zdrowia, należy więc wybierać suplementy naturalne, nie syntetyczne, o odpowiednich kompinacjach witamin i minerałów. Na szczęscie na naszym rynku coraz więcej jest suplementów dobrej jakości.

 

Niniejszy artykuł został opracowany na postawie książki Janusza Dąbrowskiego, Naturalne składniki suplementów diety, wyd. Adamase

Podobne wpisy