gruszka

Gruszki każdy z nas zna, większość z nas je bardzo lubi. Dlatego z pewnością miło będzie przeczytać, że gruszki są nie tylko pyszne, ale zdrowe i dietetyczne. Ten słodki owoc na świecie występuje w wielu różnorodnych odmianach, gruszki jakie znamy w Polsce są odmianami tzw. gruszki europejskiej. Drugi rodzaj gruszek – z wyglądu bardziej przypominających jabłka – to gruszka azjatycka. Uważa się, że te dwa rodzaje gruszek wyewoluowały odrębnie, by osiągnąć współczesną postać ok. 1000 r. p.n.e.

Gruszki są owocami o dużej zawartości błonnika i mimo swojej słodyczy mają mało kalorii i niski indeks glikemiczny. Dlatego mogą je jeść osoby dbające o linię, a także cukrzycy. Błonnik w gruszkach wpływa korzystnie na regulację cukru we krwi i chroni przed cukrzycą typu II. Błonnik pomaga też chronić serce: obniża poziom złego cholesterolu LDL i reguluje ciśnienie krwi. Gruszki są dobre na wszystko.

Gruszki, dzięki błonnikowi i bogactwu fitoskładników, działają przeciwzapalnie i zwalczają wolne rodniki, chroniąc przed wieloma typami nowotworów. Dzięki temu, że gruszki oczyszczają i regulują pracę układu trawiennego, owoce te szczególnie chronią przed rakiem żołądka i jelita grubego. Gruszki zawierają spore ilości przeciwutleniacza witaminy C, witaminy K, miedzi, żelaza, potasu, manganu, a także pewną ilość witamin z grupy B.

Dojrzałe gruszki są dość lekkostrawne, rzadko wywołują alergie. Dlatego osoby, które wrażliwe są na kwaśne owoce, jak cytrusy, często mogą pozwolić sobie na jedzenie gruszek. Pamiętajmy jeść gruszki ze skórką – udowodniono, że w skórce znajduje się 4 razy więcej fitoskładników, niż w miąższu. Gruszki można jeść w całości, w sałatkach, kompotach, możliwości są praktycznie nieograniczone. Zatem jeśli masz ochotę na coś słodkiego – sięgnij po gruszkę! Wyjdzie Ci to tylko na zdrowie!

Podobne wpisy