kolagen morski

W tym artykule opiszę kolagen morski jednak zacznę od tego czym w ogóle jest i jaką rolę pełni w naszym organizmie abyś lepiej mogła zrozumieć jego wpływ chociażby na swój wygląd.

Czym jest kolagen?

Kolagen to podstawowe białko tkanki łącznej występujące w sposób naturalny w ludzkim organizmie. Nazywa się je białkiem młodości. Kolagen jest głównym składnikiem ścięgien i jednocześnie odpowiada za elastyczność, jędrność i gładkość skóry. Z wiekiem organizm człowieka charakteryzuje coraz to mniejsza zdolność do tworzenia włókien kolagenowych, a to z kolei powoduje powstawanie zmarszczek, cellulitu, skóra wiotczeje i zaczynają wypadać włosy.

Kolagen syntetyczny i kolagen zwierzęcy wchodzą w skład wielu kosmetyków, zwłaszcza kremów i maści przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go również jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej.

Do czego jest potrzebny kolagen?

Kolagen jest jednym z najważniejszych składników tkanki łącznej. Stanowi on aż 30% wszystkich ludzkich białek. Jego podstawową funkcją w organizmie jest łączenie komórek, dlatego też wchodzi w skład większości  narządów ludzkiego organizmu. Przede wszystkim znajduje się w skórze, kościach i zębach, ścięgnach, chrząstkach, naczyniach krwionośnych oraz w rogówce oka.

Kolagen posiada zupełnie wyjątkowe cechy, jest bardzo elastyczny a jednocześnie wytrzymały. Ochrania wewnętrzne narządy: nerki, żołądek, wątrobę poprzez budowanie wokół nich warstwy ochronnej. Kolagen pełni również istotną rolę w układzie odpornościowym człowieka, zapobiega m.in. wnikaniu drobnoustrojów, toksyn czy też komórek rakowych. To dzięki kolagenowi skóra posiana zdolność odnowy komórkowej, jest odpowiednio nawilżona, sprężysta i miękka. Wśród wszystkich białek budujących skórę, kolagen stanowi aż 60% pełnej wartości, stąd pełni on tak ważną i często decydującą rolę dla wyglądu i kondycji skóry.

Ubytek kolagenu, starzenie się skóry, suplementacja

Największe ubytki kolagenu zachodzą u kobiet w okresie menopauzy. Produkcja kolagenu w tym okresie spada o ok. 35%. Na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki. Suplementacja w tym trudnym okresie kolagenem pozwala na dłuższe utrzymanie młodego wyglądu i wzmocnienie struktury skóry, poprawę jej wyglądu i elastyczności, a także na usunięcie przebarwień. 

Gdy następują ubytki kolagenu na skórze pojawia się również cellulit. Odpowiednia dawka kolagenu  pozwala na odbudowę tkanki łącznej i pozbycie się cellulitu. Kolagen podawany z zewnątrz trafia do tkanki tłuszczowej zapobiegając tworzeniu się zgrubień i guzków. 

Niedobór kolagenu w organizmie powoduje też łamliwość i wypadanie włosów, suplementacja kolagenem odbudowuje więc strukturę włosa i zapobiega ich wypadaniu. 

Kolagen morski, a więc o tym jaki kolagen wybrać do suplementacji?

Naturalny, związany z wiekiem zanik kolagenu w organizmie, działanie promieniowania UV oraz nieprawidłowa dieta oddziałują negatywnie na cały organizm. Badania naukowe potwierdziły dobroczynne skutki kolagenu w postaci suplementu diety. Jednak, aby był on realnie skuteczny powinien to być kolagen rybi, tzw. kolagen morski.

Kupując kolagen zawsze trzeba sprawdzić jego pochodzenie. Najlepiej przyswajalnym przez organizm ludzki jest kolagen pochodzenia morskiego (kolagen morski), dobrze gdy jest to preparat pozyskiwany ze skóry ryb morskich, tzw. hydrolizat kolagenu. Zawsze warto sprawdzić, czy kupowany suplement nie zawiera sztucznych barwników czy słodzików, niemających żadnego znaczenia medycznego. Dzienna dawka kolagenu to minimum 500 mg hydrolizatu kolagenu ze skóry ryb morskich. To optymalna dawka oddziałująca pozytywnie na stawy czy włosy. Przyczynia się ona również skutecznie do zmniejszania cellulitu i odmłodzenia skóry. Dawka hydrolizatu kolagenu o wartości 300 mg w jednej kapsułce powinna być przyjmowana dwa razy dziennie. Ze swojej strony mogę polecić dwa produkty kolagenowe:

  • Kolagen morski Peptide 2100 “Nowa Formuła” w saszetkach z witaminą C przyspieszającą produkcję naturalnych włókien kolagenowych
  • Collagen Marine Amino Premium – kolagen morski w kapsułkach wzbogacony pokrzywą i naturalną witaminą C

Zmiany wyglądu skóry, proces starzenia się skóry to naturalna konsekwencja upływu lat. Proces ten jest nieuchronny, chociaż różni się u wielu osób intensywnością i tempem. Bez względu na prędkość tych procesów, suplementacja kolagenem morskim może je spowolnić i niwelować negatywne skutki zmian.

Podobne wpisy