Od jakiegoś czasu trwa moda na czystek, który jest zdrowy, modny, jeśli zaś chodzi o walory smakowe to kwestia dyskusyjna, ale o gustach się nie dyskutuje J. Zawsze można wspomóc się miodem i cytryną i wtedy czystek jest nawet smaczny. O co chodzi z tym czystkiem i czy każda herbatka z czystka wyjdzie nam na zdrowie?

Po pierwsze odmian czystka jest sporo, nie wszystkie one mają działanie prozdrowotne. Reklamy czystka, często wrzucają do jednego worka wszystkie jego super właściwości, podczas, gdy bywa tak, że na inne schorzenia pomoże nam czystek kreteński (Cistus creticus L.) a na inne np. czystek siwy (Cistus incanus L.). Ważne jest też co w herbatce, którą kupiliśmy się znajduje, a więc, która z odmian czystka to jest oraz czy przeważają tam kwiaty i młode liście, które mają najwiecej dobroczynnych właściwości. Niestety chęc zysku powoduje często, że sprzedawcy oferują nam , głównie łodygi z niewielką ilością lub, co gorsza, kompletnie pozbawione kwiatów i młodych listków, a takie siano raczej nie ukaże nam swojego dobroczynnego działania. Nie dajmy więc się zrobić na, nomen omen, szaro, nie wierzmy, że za 10 zł kupimy dobry jakościowo czystek.

Czystek na pewno wyjdzie nam na zdrowie, jednak musimy go pić regularnie, codziennie a nie od przypadku do przypadku. Organizm nasz musi zostać nasycony czystkiem, po miesiącu powinniśmy zauważyć pierwsze efekty.

W Polsce najbardziej popularny jest czystek siwy (Cistus incanus L.).

Na co działa czystek siwy?

W medycynie ludowej krajów basenu Morza Sródziemnego czystek siwy stosowany był m.in w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, schorzeń wątroby oraz infekcji układu moczowego, infekcji układu oddechowego oraz problemów skórnych. Miał również zastosowanie w przypadku stanów zapalnych stawów.

Obecnie znamy więcej zastosowań czystka, a mianowicie:

  1. wzmacnia układ odpornościowy,
  2. doskonale wspomaga walkę z drobnoustrojami, wirusami, a w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pomaga szybciej pozbyć się symptomów,
  3. przynosi ulgę w przeroście prostaty u mężczyzn,
  4. wspomaga detoksykację organizmu, przyśpiesza usuwanie metali cięzkich (szczególnie łatwo wiąże kadm dlatego polecany jest palaczom), oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów,
  5. z uwagi na własciwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne wpomaga leczenie chorób skóry; egzema, łuszczyca, trądzik, grzybice skóry, paznokci, infekcje wywołane gronkowcem, paciorkowcem złocistym, wirusa opryszczki, półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori,
  6. ma działanie antyhistamionowe dlatego polecany jest dla alergików,
  7. dzięki swym właściwościom antyoksydacyjnym działa witalizująco i odmładzająco na ludzki organizm,
  8. bardzo ciekawe jest również działanie czystka na krętka wywołującego boleriozę; substancje zawarte w czystku „oklejają” krętki, przez co zostają one unieszkodliwione i giną. Ponadto regularne picie czystka powoduje, że nasza skóra emituje zapach, który nie jest lubiany przez kleszcze i komary, dlatego też nie będą one zainteresowane przebywaniem na naszej skórze. Dla włascicieli zwierząt: psów i kotów, warto zwierzakom również podawac napary lub kapsułki z czystka, działanie to uchroni zwierzęta przez kleszczami czy pchłami,
  9. napar z czystka może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej, ma on również działanie wybielające,
  10. czytek pomoże nam też gdy mamy problem z nieprzyjemnym zapachem potu. Po kilku tygodniach regularnego picia herbatki z czystka nastąpi zmiana zapachu wydzielin ciała.

Jak więc widzimy zastosowanie kuracji czystkowej jest niezwykle szerokie. Warto więc poświęcić trochę czasu aby nabyć czystek dobrej jakości i cieszyć się jego dobroczynnym działaniem. Na zdrowie!

Podobne wpisy