porządki

Wszyscy lub prawie, wszyscy to znamy. Mówisz sobie: tym razem w święta nie przejem się. Spróbuję tylko paru potraw, w niewielkich ilościach i nie będę miał dolegliwości trawiennych. Akurat. Już po wieczerzy wigilijnej jesteś przejedzony, a kolejne dni świętowania sprawiają, że boli Cię żołądek, masz wzdęcia i ogólnie czujesz się ociężały. Warto w trakcie świątecznego obżarstwa pić zioła. Mięta i rumianek zadziałają przeciw wzdęciom, mniszek lekarski wspomoże pracę wątroby, napar z łopianu poprawi trawienie. Po świętach stajesz przed dylematem: co zrobić, by stracić te parę kilo do Sylwestra i świetnie bawić się w ostatnią noc roku.

Proponuję Ci detoksyfikację organizmu. Oczyszczanie nie oznacza głodówki – możesz dobierać posiłki tak, by sylwetka wysmuklała, cera się oczyściła, a poziom energii poszedł zdecydowanie do góry. Zaczynaj każdy dzień od szklanki wody z cytryną. Najlepiej, żeby woda była ciepła. Pij także dużo wody w ciągu dnia – woda wypłucze toksyny i oczyści cerę. Zamień poranną kawę na zieloną herbatę – dostaniesz lekkiego kofeinowego kopa bez podrażniania żołądka. Dodatkowo zielona herbata dostarczy przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Zamień jeden posiłek na koktajl ze zmiksowanych warzyw i owoców – dostarczy Ci on składników odżywczych, odciążając jednocześnie układ trawienny. Ćwicz. Pocenie się to jeden z najlepszych sposobów na oczyszczenie organizmu. Oddychaj głęboko – oddech ma działanie detoksyfikacyjne na ludzkie ciało. Jedz dużo owoców i warzyw – błonnik w nich zawarty usprawni trawienie, zapobiegnie zaparciom i wzdęciom, wysmukli, i oczyści jelita z resztek zalegających w nich po świętach. Unikaj papierosów, alkoholu i przetworzonej żywności, zwłaszcza tej śmieciowej i fastfoodów. Są to produkty, które bardzo obciążają organizm, zostawiając po sobie wiele toksyn. Spróbuj jeść zupy, kiszonki i jogurty z dobroczynnymi kulturami bakterii.

Nadchodzi Nowy Rok. Mieścisz się w swoje ciuchy, tańczysz, pijesz, jesz, świetnie się bawisz i następnego dnia… No właśnie. Co zrobić, by nie zapłacić drogo za szampańską sylwestrową zabawę? Najlepszym antidotum na alkohol jest woda. Jeśli możesz, pij ją między alkoholowymi koktajlami w trakcie zabawy, a gdy dotrzesz do domu, wypij jeszcze sporo wody. Jeśli nie jesteś w stanie myśleć o takich sprawach podczas zabawy – pij dużo następnego dnia, złagodzi to kaca. Tłuste jedzenie także pomaga na skutki picia alkoholu – staraj się jeść w trakcie picia, a jeśli dopadł Cię już kac, najedz się ( w miarę możliwości ) na śniadanie. Na kaca dobre są produkty zawierające dużo potasu, jak banany i pomidory. Dlatego jeśli zwalczasz klina klinem, wypij krwawą mary. Węglowodany także dobrze wpływają na eliminację alkoholu z organizmu, zwłaszcza chleb na zakwasie jest Twoim sprzymierzeńcem. Wykąp się lub weź ciepły prysznic kiedy obudzisz się na kacu – organizm usuwa produkty przemiany alkoholu przez rozszerzone ciepłą wodą pory. W walce z kacem pomoże też porządne wyspanie się.

Po Sylwestrze, w Nowy Rok, masz całą masę postanowień. Możesz zacząć rok od oczyszczania organizmu, możesz także sprawić, by był to zdrowy rok, w którym dbasz o to, by dobrze się czuć, ruszać, jadać smacznie i zdrowo. Życzę Ci wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku. Odwiedzaj mojego bloga – tu zawsze znajdziesz ciekawe porady na temat tego, co jeść, by świetnie się czuć, świetnie wyglądać i żyć zdrowo.

Podobne wpisy