długowieczność

Wszyscy chcielibyśmy żyć długo w dobrym zdrowiu, ciesząc się życiem i dobrą kondycją. Jak uniknąć chorób cywilizacyjnych oraz przykrych dolegliwości wieku starczego? Jak dożyć setki? Jaki styl życia obrać, by nasze życie miało jak najwyższą jakość? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Ile promowanych diet, tyle pomysłów na to, jakie jedzenie przyniesie nam długowieczność. Dużo białek. Mało białek. Dużo tłuszczów. Mało tłuszczów. Każde z tych podejść ma swoje zalety, wszystkie zaś łączy to, że odradza się dla zdrowia jedzenie produktów wysoko przetworzonych, rafinowanych węglowodanów i cukrów. Także tłuszczów trans. Unikając tych produktów, jedząc z umiarem i ruszając się – gwarantujesz sobie lepsze zdrowie. Jaka jednak dieta jest najlepsza, jeśli chodzi o szanse dożycia setki?

Ludy najbardziej długowieczne – Gruzinów, mieszkańców Okinawy, niektóre indiańskie ludy Ameryki Południowej łączy duży udział surowych owoców i warzyw w diecie, mała ilość białek pochodzenia zwierzęcego, ruch, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, brak w diecie cukru i produktów gotowych do spożycia, przetworzonych, silne więzi społeczne i szacunek dla starszych, a także poczucie łączności z naturą. Ważnym czynnikiem jest także nieprzejadanie się. W takich społecznościach nieobecne są otyłość, rak, choroby stawów i serca, cukrzyca typu II. Poczucie szczęścia jest duże, radość życia i uczucie przynależności czynią życie sensownym i wartościowym. Duża ekspozycja na promienie słoneczne w trakcie robót rolnych i codziennych prac i zabaw sprawia, że ludzie w tych społecznościach mają w organizmach odpowiednią dawkę witaminy D. Brak pestycydów, organiczne metody rolne – wszystko to przyczynia się do ogólnej zdrowotności. Czerpmy z tej mądrości i jedzmy jak najwięcej owoców i warzyw, a także pełnoziarnistych produktów zbożowych, ruszajmy się, nie stresujmy i pielęgnujmy więzi z bliskimi i życie duchowe.

A co z naszymi zachodnimi dietami? Które z nich najbardziej sprzyjają długowieczności? Okazuje się, że największe szanse na długie życie mają osoby stosujące dietę śródziemnomorską lub dobrze zbilansowaną dietę wegetariańską. Jest coraz więcej naukowych świadectw na poparcie tezy, że białka zwierzęce przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie i tym samym rozwoju chorób cywilizacyjnych. Nie musisz jednak przechodzić na weganizm. Po prostu ogranicz mięso i nabiał w diecie, na rzecz naturalnych produktów roślinnych, a Twoje ciało Ci podziękuje. Nie zapominaj także o ruchu. Ruch wzmacnia, sprzyja zdrowiu stawów, reguluje poziom cukru we krwi, poprawia nastrój, obniża ciśnienie i jest świetny dla serca. Jeśli jednak jesteś bardzo niesprawny – wprowadzaj ruch do swojego życia stopniowo. Ważna jest systematyczność, intensywność nie tak bardzo, zwłaszcza po 40, czy 50 roku życia.

Wszyscy chcemy długo i zdrowo żyć. Pamiętajmy jednak o jakości tego życia. Niech nasze życie ma sens dzięki pasjom, więziom z bliskimi i radościom każdego dnia.

Podobne wpisy