truskawki

Truskawki w takiej formie, jakie je dziś znamy, powstały w XVII wieku ze skrzyżowania dwóch odmian poziomek: południowo i północnoamerykańskiej. Owoce te są przysmakiem godnym królów i cieszymy się nimi w czerwcu i lipcu, kiedy jest na nie największy sezon, ale i mrożonymi w zimie. Truskawki są niskokaloryczne, mają dużo błonnika, niski indeks glikemiczny, są źródłem różnych witamin i mikroelementów, a także fitoskładników, które w naszym organizmie zwalczają stany zapalne i wolne rodniki. Dlatego jeśli zależy Ci na zdrowiu i zgrabnej sylwetce – sięgaj po truskawki.
Truskawki są znakomitym źródłem witaminy C, co sprawia, że wzmacniają nasz układ odpornościowy, a także powodują, że nasza skóra jest gładka, a zmarszczki mniej widoczne. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, co w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami obecnymi w truskawkach sprawia, że owoce te chronią nas przed rakiem, a także wzmacniają układ krwionośny i serce.
Duża ilość potasu w truskawkach wpływa korzystnie na nasze ciśnienie krwi, natomiast błonnik zawarty w tych owocach, jak i ich niski indeks glikemiczny sprawiają, że można je jeść przy cukrzycy. Niska zawartość kaloryczna truskawek sprzyja chudnięciu, o ile do porcji owoców nie dodamy cukru i śmietany 😉
Truskawki są znakomitym źródłem witaminy C i manganu, bardzo dobrym źródłem błonnika, jodu i kwasu foliowego, a także dobrym źródłem miedzi, potasu, biotyny, fosforu, magnezu, witaminy B6 i kwasów omega-3.
Truskawki, leczą, odchudzają, odmładzają i bosko smakują. Czego chcieć więcej? Tylko truskawek na deser.

Podobne wpisy