winogrona

Jedzone w całości, w sałatkach, jako sok, rodzynki, czy wino – winogrona stanowią aromatyczny, pyszny i ekscytujący dodatek do naszej diety. Czy wiedziałeś, że winogrona, nie dość, że są smaczne, to sprzyjają także zdrowiu?

Już w starożytności zauważono właściwości prozdrowotne winogron, wówczas stosowane były m.in jako środek na skaleczenia i rany, a także naturalny wspomagacz układu pokarmowego. Winogrona są skarbnicą składników mineralnych i witamin.

Winogrona to w istocie jagody, rosnące w kiściach. Mogą być białe, różowe, lub fioletowe. Najzdrowsze są właśnie te ciemnofioletowe, gdyż zawierają najwięcej naturalnych przeciwutleniaczy oraz są bogate w żelazo. Najwięcej fitoskładników, jak dobroczynne polifenole, znajduje się w skórce i pestkach winogron. Najsłynniejszym chyba polifenolem pochodzącym z winogron, jest resweratrol. To jemu czerwone wino zawdzięcza dobroczynny wpływ na serce. Resweratrol ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Flawonoidy z winogron chronią nas przed chorobami serca, wysokim cholesterolem, nowotworami, przedwczesnym starzeniem i zespołem metabolicznym. Badania naukowe wskazują na to, że resweratrol ma działanie na geny odpowiedzialne za długowieczność, aktywując je.Winogrona mają niski indeks glikemiczny, korzystnie też wpływają na poziom cukru we krwi. Cukrzycy nie powinni jednak z nimi przesadzać. Podobnie dbający o linię – winogrona są jak na owoce dość kaloryczne. Nie rezygnuj z nich jednak całkiem – winogrona są źródłem witamin z grupy B, witaminy C i A, pektyn, garbników, karotenów, żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, cynku, jodu i miedzi. Miłośnicy wina z umiarem mogą cieszyć się dobroczynnym wpływem i wspaniałym smakiem wytrawnego czerwonego wina – napój ten chroni przed chorobą niedokrwienną serca, udarem, zawałem i miażdżycą.

Jak w ogóle owoce i warzywa, tak winogrona są kopalnią witamin, minerałów i fitoskładników. Jedzmy winogrona, jedzmy też inne owoce i jarzyny i dbajmy o różnorodność w diecie.

Podobne wpisy