surowe jedzenie

Istnieje wiele zestawień prezentujących zalety i wady tak zwanej żywności organicznej, czy ekologicznej. Większość punktów powtarza się we wszystkich listach. Główne zalety jedzenia ekologicznego to wyższa wartość odżywcza w porównaniu z żywnością konwencjonalnie produkowaną, zwłaszcza zawartość minerałów ma być w jedzeniu organicznym wyższa. Zwierzęta hodowane ekologiczne karmione są naturalną paszą, nie podaje im się antybiotyków ani sztucznych hormonów wzrostu. Żywność organiczna ma zawierać także niższe stężenie pestycydów i innych chemikaliów. Jest też niewątpliwie smaczniejsza – na przykład owoce z ekologicznych upraw smakują jak te z naszego dzieciństwa. Główne wady to słaba dostępność, bardzo wysoka cena i podatność na psucie, a także potencjalne występowanie „lokatorów” – robaczków, na przykład w ekologicznych jabłkach.

Żywność wyprodukowana ekologicznie objęta jest specjalnym systemem kontroli i certyfikacji. Gleba w uprawach organicznych nie jest tak jałowa jak w przypadku upraw konwencjonalnych. Spryskiwać roślinność rosnącą na ekologicznych polach można tylko naturalnymi nawozami, które są na liście nawozów dozwolonych. Zwierzęta hodowane na ekologiczne produkty mają więcej wolności i mniej stresu niż te, które hodowane są na supermarketowe wyroby, mają też zdrowszą i naturalną dietę.

Wydawałoby się zatem słusznym wybieranie dla siebie i rodziny ekologicznych produktów. Badania naukowe nie potwierdzają jednak dużej przewagi prozdrowotnej produktów organicznych. Owszem, mają nieco większą zawartość związków organicznych i mniejszą koncentrację chemikaliów, nie ma to jednak wyraźnego bezpośredniego przełożenia na zdrowotność osób, które takie jedzenie konsumują. Biorąc pod uwagę naprawdę wysoką cenę artykułów organicznych w stosunku do skromnych budżetów większości z nas, należy naprawdę zastanowić się, czy inwestowanie w nie jest warte zachodu.

Na pewno warto wybierać żywność ekologiczną, jeśli zależy Ci na lepszym traktowaniu zwierząt i środowiska. Są też owoce i warzywa, które bardziej warto kupować w formie organicznej niż inne, ze względu na znacznie wyższą zawartość minerałów. Są to: brzoskwinie, truskawki, nektarynki, jabłka, szpinak, gruszki, ziemniaki, papryka słodka, seler, sałata, winogrona i wiśnie. Na pewno dla ogólnej zdrowotności organizmu ważne jest nie tyle pochodzenie produktów, co właściwe zbilansowanie diety: kaloryczne i pod względem składników odżywczych.

Zachęcić można jednak zawsze do własnoręcznej uprawy warzyw i owoców: masz kontrolę nad tym, czym spryskujesz (jeżeli w ogóle) uprawiane rośliny, nad pochodzeniem nasion i sadzonek, nad stanem gleby. Jedzenie takie jest smaczne, bardziej wartościowe, daje Ci satysfakcję i porcję ruchu na świeżym powietrzu – czyli same korzyści. Warto przyjąć wyzwanie.

Podobne wpisy